Godziny otwarcia: wt-czw - od 15:00 do 17:00 | Po uprzednim ustaleniu telefonicznym możliwe ustalenie spotkania w innym terminie.

Kiedy rozwód, a kiedy separacja?


Kryzys małżeński to trudne doświadczenie dla każdej pary. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem jest rozwód, czy też separacja. W artykule przedstawiamy porównanie tych dwóch opcji, aby ułatwić podjęcie właściwej decyzji.

Jakie są różnice między rozwodem a separacją?

Rozwód i separacja to dwa różne rozwiązania prawne, które mają na celu uregulowanie sytuacji małżeńskiej w przypadku kryzysu. Rozwód oznacza formalne zakończenie małżeństwa, co wiąże się z utratą wszelkich praw i obowiązków wynikających z tego stanu. Separacja natomiast polega na faktycznym rozdzieleniu życia małżonków, jednak bez przerywania więzi małżeńskiej. W praktyce oznacza to, że małżonkowie nie mogą zawrzeć nowego związku małżeńskiego ani korzystać z niektórych praw przysługujących im jako małżonkom.

Rozwód może być orzeczony przez sąd na wniosek jednego lub obojga małżonków. Podstawą do takiego orzeczenia jest trwały i zupełny rozkład pożycia. Sąd może orzec rozwód z winy jednego z małżonków, z winy obojga lub odstąpić od orzekania o winie. Rozwód wiąże się także z podziałem majątku wspólnego oraz uregulowaniem kwestii opieki nad dziećmi.

Jako adwokat od rozwodów z Katowic, zauważam, że niewiele par w sytuacji kryzysowej rozważa separację. Jest ona jednak mniej radykalnym rozwiązaniem niż rozwód, ponieważ nie przerywa więzi małżeńskiej. Może być orzeczona przez sąd na wniosek jednego lub obojga małżonków, jeśli wykażą, że dalsze wspólne życie jest niemożliwe. Separacja powoduje ustanie obowiązku wspólnego pożycia, ale nie pozbawia małżonków wzajemnych praw i obowiązków.

Kiedy warto wybrać rozwód, a kiedy separację?

Rozwód może być lepszym rozwiązaniem, jeśli małżonkowie są pewni, że nie chcą kontynuować wspólnego życia i nie widzą możliwości poprawy swojej sytuacji. Rozwód daje możliwość zawarcia nowego związku małżeńskiego oraz całkowitego rozdzielenia majątków, co może być korzystne w przypadku konfliktów majątkowych. Separacja może być odpowiednim wyborem dla małżonków, którzy chcą spróbować rozwiązać swoje problemy i dać sobie czas na przemyślenie decyzji o rozwodzie. Separacja pozwala na zachowanie więzi małżeńskiej, co może być istotne z kontekście przekonań religijnych czy kulturowych.

Wróć