Godziny otwarcia: wt-czw - od 15:00 do 17:00 | Po uprzednim ustaleniu telefonicznym możliwe ustalenie spotkania w innym terminie.

Rola adwokata jako pełnomocnika procesowego


Prawo to specjalistyczna dyscyplina, która wymaga fachowej wiedzy oraz praktyki zdobywanej latami. Dlatego rola adwokata jest bardzo istotna, ponieważ większość osób ma trudności ze zrozumieniem zawiłych przepisów prawnych, które w szybkim tempie się zmieniają, nie wspominając już o uczestniczeniu w sprawach sądowych bez odpowiedniego wsparcia. Na szczęście – za każdym razem, gdy mamy problem z samodzielną interpretacją niejasnych przepisów prawnych lub nie jesteśmy w stanie uczestniczyć w rozprawie osobiście – możemy liczyć na nieocenioną pomoc profesjonalistów, czyli adwokatów. W tym artykule przedstawimy, na czym dokładnie opiera się rola adwokata jako pełnomocnika procesowego.

Jakie są główne zadania pełnomocnika procesowego?

Pełnomocnik procesowy pełni bardzo ważną funkcję. Jego nadrzędnym zadaniem jest zastępowanie nas w czasie toczącego się postępowania sądowego np. dotyczącego rozwodu, spraw alimentacyjnych, czy też tych o charakterze gospodarczym. Najczęściej tę rolę pełni adwokat bądź radca prawny. W niektórych sytuacjach może to być również współpracownik czy osoba z rodziny. Jednak najlepiej powierzyć to zadanie adwokatowi, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by reprezentować nas przed sądem profesjonalnie i – co najważniejsze – skutecznie.

Wyróżniamy dwa rodzaje pełnomocnictwa – ogólne, czyli takie, które obejmuje reprezentowanie nas we wszystkich bieżących sprawach oraz szczególne – dotyczące konkretnego postępowania. Jeśli już znaleźliśmy odpowiedniego adwokata, to jego pierwszym zadaniem jest poinformowanie sądu o udzieleniu pełnomocnictwa procesowego w formie pisemnej. Rolą adwokata jest także uczestniczenie w naszym imieniu w toczącym się procesie. Co więcej – zajmuje się również kwestiami formalnymi – takimi jak pisanie pozwów. Zgodnie z przepisami prawa do zadań adwokata jako pełnomocnika procesowego należą także między innymi – składanie apelacji, powoływanie świadków, wytaczanie powództwa wzajemnego, zawieranie ugody, wykonywanie czynności o charakterze egzekucyjnym czy przekazanie pełnomocnictwa innemu adwokatowi.

Wróć