Godziny otwarcia: wt-czw - od 15:00 do 17:00 | Po uprzednim ustaleniu telefonicznym możliwe ustalenie spotkania w innym terminie.

Alimenty – Racibórz

Alimenty są regularnymi świadczeniami wypłacanymi najczęściej członkom rodziny. Polegają na zapewnieniu środków utrzymania, a w uzasadnionych sytuacjach, również wychowania. Co przez to rozumieć? Osoba obarczona obowiązkiem alimentacyjnym zobligowana jest do regularnego świadczenia określonych środków pieniężnych oraz wymiernych starań o zdrowie, rozwój, wykształcenie osoby objętej alimentami. Najczęściej sprawy alimentacyjne, tak samo, jak podziały majątku, prowadzone są w przypadku rozpadu małżeństwa.

Nasza kancelaria adwokacka pomaga klientom w sprawach o alimenty już od wielu lat. Zajmujemy się zarówno sprawami o nałożenie obowiązku alimentacyjnego, jak i jego uchylenie czy zmianę wysokości świadczonych środków. Działamy na terenie całego Śląska, najczęściej jednak zgłaszają się do nas klienci z Raciborza i okolic.

Jak przebiega postępowanie alimentacyjne?

W ramach podejmowanych przez nas działań przeprowadzamy klienta przez całe postępowanie alimentacyjne. Jak ono dokładnie przebiega? Pierwszym krokiem jest złożenie do sądu pozwu o alimenty. Wspólnie z klientem tworzymy stosowny dokument, który powinien zawierać nie tylko dane stron, ale również wysokość żądanych świadczeń. Po złożeniu pozwu należy poczekać na wskazanie terminu rozprawy sądowej, w czasie której ustala się przesłanki do świadczeń oraz zasądza ich regularne wypłacanie. Jaka jest wysokość alimentów? Wszystko zależy od potrzeb dziecka oraz możliwości rodzica obarczonego obowiązkiem ich wypłacania. W przypadku zmiany potrzeb dziecka czy sytuacji osoby zobowiązanej do alimentów można ubiegać się o ich wzrost, obniżenie czy uchylenie.