Godziny otwarcia: wt-czw - od 15:00 do 17:00 | Po uprzednim ustaleniu telefonicznym możliwe ustalenie spotkania w innym terminie.

Kontakty z dzieckiem po rozwodzie. Rozstrzygnięcia sądu w przedmiocie władzy rodzicielskiej.


Rozwód rodziców to trudne chwile dla każdej ze stron - także dla ich dzieci. Wielu rodziców obawia się, że po rozwodzie może stracić kontakt z dzieckiem. Jest to bardzo częsta obawa, lecz warto tutaj podkreślić, że mimo rozwodu każdy z rodziców ma prawo, jak i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Co warto wiedzieć o kontaktach z dzieckiem po rozwodzie? Czy rozwód oznacza również utratę kontaktów z dzieckiem? Sprawdź to w naszym artykule!

Rozwód rodziców - jakie muszą wystąpić przesłanki?

Aby sąd mógł orzec o rozwodzie, to muszą wystąpić dwie główne przesłanki. Mowa tutaj o trwałym i zupełnym rozkładzie pożycia małżeńskiego. Dlatego też jeśli one nie zachodzą, to sąd nie ma prawa, aby orzec rozwód. Warto jednak wiedzieć, że istnieją również tak zwane przesłanki negatywne orzeczenia rozwodu i jeśli występuje przynajmniej jedna z nich, to sąd ma nie ma prawa orzec rozwodu. Jedną z nich może być na przykład dobro wspólnych małoletnich dzieci - mówi o tym kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Podczas całego procesu rozwodowego sąd ocenia, jak ta sytuacja wpłynie na rozwój małoletnich dzieci. Zadaniem sądu jest przede wszystkim uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy korzystniejsze dla dzieci będzie utrzymanie małżeństwa ich rodziców, czy też jednak jego rozwiązanie.

Tak naprawdę każda sprawa rozwodowa jest zupełnie inna. Jeśli w domu rodzinnym miały miejsce ciągłe awantury rodziców, czy też występowały inne problemy, które miały negatywny wpływ na dzieci, to zazwyczaj sąd nie ma żadnej wątpliwości co do orzeczenia rozwodu.

Rozwód a władza rodzicielska

Sprawa rozwodowa powinna również rozwiać wszelkie kwestie związane z władzą rodzicielską, jak i uwzględniać kontakty rodziców z dzieckiem. Czasem do sądu trafia obustronny wniosek - w takiej sytuacji sąd odstępuje od regulacji kwestii kontaktów z dzieckiem w wyroku rozwodowym. W procesie rozwodowym zazwyczaj nie dochodzi do ograniczenia kontaktów z dzieckiem. Jest to rzadka sytuacja, która zdarza się tylko wtedy, kiedy wymaga tego dobro dziecka.

Jeśli sąd uznał, że należy ograniczyć władzę rodzicielską jednemu z rodziców, to w wyroku rozwodowym powinny się znaleźć regulacje dotyczące kontaktów tego rodzica z dzieckiem. Zazwyczaj określają one możliwą formę kontaktu z dzieckiem, a także dni tygodnia, w których możliwe jest spotkanie z dzieckiem. W wyroku rozwodowym znajduje się także informacja, czy rodzic ma prawo zabierać dziecko.

W niektórych sprawach rozwodowych wręcz niezbędne jest skorzystanie z pomocy dobrego adwokata, który pomoże przejść przez ten cały proces. W takim wypadku warto wybrać renomowaną kancelarię adwokacką - taką jak np. nasza Adwokat Polaczy z Katowic - dzięki czemu możemy mieć pewność, że wszystko zostanie pozytywnie rozstrzygnięte.

Wróć